Konkursy, jako jedna z form rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród uczniów PSP w Kazanowie
Czytanie odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Stanowi podstawę funkcjonowania w społeczeństwie, a ponadto gwarantuje wiele różnorodnych korzyści. Umożliwia zdobywanie wiedzy, poprawia sprawność językową, rozszerza horyzonty, kształtuje osobowość. Jedną z form rozwijania zainteresowań czytelniczych uczniów naszej szkoły są konkursy, które przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju młodych ludzi; dają im szansę na poszukiwania i na odkrywanie, także odkrywanie samych siebie – własnych predyspozycji i talentów.

Z myślą o najmłodszych uczniach naszej szkoły, biblioteka szkolna we współpracy z wychowawcami klas „0”, zorganizowała w II półroczu dla uczniów i ich rodziców, rodzinny konkurs czytelniczo- plastyczny „Spotkanie z polskimi legendami”. Głównym celem tego konkursu było rozbudzanie zamiłowań czytelniczych, kształtowanie poczucia więzi narodowej na bazie legend, integrowanie rodziny oraz rozwijanie umiejętności plastycznych. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Maciej Asendy z „0” b
II miejsce – Alicja Ciepielewska z „0” a, Maja Oleksiewicz z „0” b
III miejsce – Iga Brożek z „0” b, Adam Drab z „0” b
IV miejsce – Jan Oleksiewicz z „0” b
Wyróżnienia zdobyli :
z klasy „0” a: Franciszka Wolińska, Antoni Falkiewicz oraz Aleksander Lewandowski
z klasy „0” b: Ewa Magdziak, Miłosz Ruda, Amelia Szczepanowska, Oliwia Wasik
Dla uczniów klas I – III biblioteka szkolna wspólnie z p. Beatą Bartkiewicz zorganizowała szkolny konkurs czytelniczo- plastyczny „Moja ulubiona książka”. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności i wyobraźni dzieci. W konkursie wzięło udział 29 uczniów. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Adam Oleksiewicz klasa I
II miejsce – Maria Nachyła klasa II, Dominik Szczepanowski klasa III
III miejsce – Wojciech Bańcerowski klasa I, Natalia Styczeń klasa II, Maja Szpaderska klasa III
Wyróżnienia zdobyli:
z klasy I: Karol Baran, Marika Błędowska, Wojciech Fiołna, Zofia Orzeł
z klasy II: Maria Jaśkiewicz, Maria Marsula, Klaudia Szczodra, Adrianna Wolszczak
z klasy III: Julia Asendy – Przepiórzyńska, Sebastian Rutkowski, Maja Urbanek.
Kształtowanie umiejętności pięknego czytania a także propagowanie kultury czytelniczej to główne cele szkolnego konkursu literackiego „Mistrz pięknego czytania”, który został zorganizowany przez bibliotekę szkolną i nauczyciela języka polskiego p. Ewę Chmielewską. Konkurs odbył się tradycyjnie w maju i wzięli w nim udział uczniowie z klas IV – VIII. W gronie laureatów znaleźli się:
I miejsce – Michalina Nitek klasa V
II miejsce – Bartosz Baran klasa VIII
III miejsce – Gabriela Szymańska klasa VI b
Wyróżnienia zdobyły:
Gabriela Drab klasa IV
Julia Molendowska klasa VI b
Oliwia Lewandowska klasa VIII b

Biblioteka szkolna we współpracy z nauczycielem historii p. Beatą Rusin była również organizatorem szkolnego konkursu historyczno – patriotycznego „Malowane historią”. Celem tego konkursu było rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania kulturą i tradycją Ojczyzny, upamiętnienie ważnych wydarzeń historycznych, kształtowanie postaw patriotycznych a także rozwijanie zdolności plastycznych. Laureatami konkursu zostały następujące uczennice:
I miejsce – Laura Ogonek – klasa IV
II miejsce – Zuzanna Fiołna klasa VI b
III miejsce – Nadia Wasik klasa IV
Wyróżnienia zdobyły:
Maja Rzepa klasa IV
Joanna Brożek klasa VI a
Weronika Suwała klasa VI a
Anna Puton klasa VI b
W maju rozstrzygnięto także szkolny konkurs czytelniczy „W każdej szkole są książkowe mole” zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Konkurs trwał cyklicznie od października 2022 r. do maja 2023 r. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o literaturze, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kształcenie umiejętności konstruowania wypowiedzi pisemnych na określony temat. Najwięcej punktów w tym konkursie zdobyła Helena Baranowska z klasy IV i uplasowała się na I miejscu. Drugie miejsca zdobyły: Olga Dusińska z klasy IV oraz Weronika Suwała z klasy VIa.
Laureaci wszystkich wymienionych wyżej konkursów, otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Dyrekcję szkoły oraz radę rodziców, wyróżnieni i uczestnicy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy i skromne upominki.
Biblioteka szkolna jest miejscem otwartym i przyjaznym dla czytelników. Stara się rozbudzać i kształtować u dzieci i młodzieży zamiłowania czytelnicze za sprawą konkursów, które wdrażają do samokształcenia i pogłębiania wiedzy, pobudzania wyobraźni, mobilizowania do działania a często odkrywają i rozwijają drzemiące wśród uczniów talenty.
Nauczyciel biblioteki szkolnej
Grażyna Sajnóg