Olga Tokarczuk – Laureatka Literackiej Nagrody Nobla
W dniu 24.10.2019 r. w naszej szkole odbył się apel dla uczniów klas V – VIII poświęcony Oldze Tokarczuk – laureatce literackiej Nagrody Nobla. Uczniowie z klasy VII Julia Mierzejewska, Partycja Wieczorek oraz Kuba Amanowicz przygotowani przez p. Grażynę Sajnóg nauczycielkę biblioteki szkolnej zapoznali społeczność szkolną z biografią i twórczością Olgi Tokarczuk, która w dn. 10 października 2019 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej znanych i cenionych polskich pisarek, eseistka, poetka i autorka scenariuszy.
Nagrodę otrzymała za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerszej perspektywy,„z lotu ptaka”.
Pisarka urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie w województwie lubuskim w rodzinie nauczycielskiej. Dorastała w Klenicy. Następnie Olga Tokarczuk wraz z rodzicami zamieszkała w Kietrzu. Tam ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida. Po liceum studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami z różnymi problemami. Pracę podjęła jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i w całości poświęciła się pisaniu.
Pisarka jest laureatką wielu prestiżowych nagród. W 2018 roku otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera za powieść pt. „Bieguni”. Głównym tematem powieści jest sytuacja egzystencjalna człowieka w podróży, to literacka monografia zjawiska ruchliwości, poruszania się, niepokoju podróżnego.
Olga Tokarczuk jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”.
Powieść „Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych” to powieść historyczna. Była pisana przez blisko siedem lat. Na 912 stronach autorka przedstawia barwny świat Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Bohaterami powieści są postacie historyczne.
Olga Tokarczuk jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Wydała wówczas „Podróż ludzi Księgi”. Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Dużym przełomem w jej karierze było wydanie powieści „Prawiek i inne czas”y – wielopokoleniowej historii mieszkańców mistycznej wsi Prawiek, których codzienność nieustannie splata się z niezwykłością. Po raz pierwszy wydana w 1996 roku, została okrzyknięta jedną z najlepszych polskich powieści lat dziewięćdziesiątych oraz wyniosła Tokarczuk na piedestał polskiej literatury. Od 2008 prowadzi zajęcia z twórczego pisarstwa na Uniwersytecie Opolskim, a także warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.
Olga Tokarczuk jest uważana za jedną z najwybitniejszych i najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek. Jej twórczość była tłumaczona na ponad 35 języków. Na podstawie jej powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, Agnieszka Holland i Kasia Adamik zrobiły film pt. Pokot”.
Grażyna Sajnóg