„Tydzień z książką” w PSP w Kazanowie
W dniach 7-13 maja 2024 r. zostały przeprowadzone w naszej szkole działania mającena celu propagowanie czytelnictwa. Jest już tradycją, że na początku maja każdego roku, takie działania organizowane są w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tym razem przebiegały pod hasłem: „Biblioteka – miejsce na czasie”. To hasło w prosty sposób wskazuje na pewną wyjątkowość biblioteki jako miejsca kultury, bo jest to przestrzeń, która dostępna jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych.
W ramach „Tygodnia z książką” którego koordynatorem była pani Grażyna Sajnóg przeprowadzono w szkole następujące działania:
- „Dom, w którym jest książka jest przybytkiem słońca” – gazetka dla rodziców przy wejściu do szkoły.
- „Moja ulubiona książka” – wystawa prac plastycznych w świetlicy szkolnej (0-III).
- „Z Chotomską na wesoło” cykl codziennych zajęć czytelniczych w klasie „0” w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
- „Jak postępować ze zwierzętami? – na podstawie opowiadania Wandy Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki” – lekcje biblioteczne w klasach I – II.
- Podróże do krainy nazw własnych z Wandą Chotomską – zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej (klasa III).
- „Tere- fere z Wandą Chotomską” – głośne czytanie wybranych wierszy w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” – zajęcia pozalekcyjne w bibliotece dla klas 0 –III.
- „Gdzie jest słońce – w kwiatach i na łące” – zabawy słowne z wierszami Wandy Chotomskiej – zajęcia czytelnicze w bibliotece.
- Zagadki, quizy oraz krzyżówki – zajęcia pozalekcyjne w bibliotece.
- „Kochanowski – poetycki mistrz z Czarnolasu”- gazetka na korytarzu (IV- VII).
- Wystawka książek Jana Kochanowskiego w bibliotece szkolnej.
- „Jan Kochanowski – ojciec poezji polskiej” – lekcje biblioteczne w klasach VI i VII.
- Quiz „Co wiem o Janie Kochanowskim” (klasy VII).
W ramach „Tygodnia z książką” został również rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny „Zakładka do książki inspirowana motywami ludowymi” zorganizowany we współpracy z panią Beatą Bartkiewicz. Wzięli w nim udział uczniowie klas 0- III. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
W kategorii przedszkole:
I miejsce – Blanka Pyrgiel klasa „0”
II miejsce – Maja Jędraszek klasa „0”
III miejsce – Antoni Nachyła klasa „0”
Wyróżnienie – Jakub Jaśkiewicz klasa „0”
W kategorii klasy I- III:
I miejsce – Aleksander Lewandowski klasa I a, Adam Drab klasa I b
II miejsce – Alicja Ciepielewska klasa I a
III miejsce – Maria Nachyła klasa III
Wyróżnienia: Lena Jamka, Maria Jaśkiewicz, Mikołaj Rutkowski, Adrianna Wolszczak (klasa III)
Wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy pochwały. Wykonane przez uczniów zakładki zostały umieszczone na wystawie pokonkursowej w czytelni biblioteki.
W ramach „Tygodnia z książką” został również przeprowadzony szkolny konkurs literacki „Mistrz pięknego czytania” dla uczniów klas IV –VII, zorganizowany we współpracy z panią Ewą Chmielewską. Jego celem było propagowanie kultury czytelniczej a także kształcenie umiejętności pięknego czytania i rozumienia tekstu literackiego. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce – Filip Oleksiewicz klasa V
II miejsce – Filip Bębenek klasa IV
III miejsce – Anna Puton klasa VIIb
Wyróżnienia – Krystian Baran klasa VII a
Michalina Nitek klasa VI
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach dziękujemy za udział.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!!
Współpraca biblioteki szkolnej z nauczycielami języka polskiego, wychowawcami klas 0- III oraz świetlicy szkolnej dała wymierne efekty w rozwijaniu zamiłowań czytelniczych. Uczniowie klas 0- III poznali twórczość Wandy Chotomskiej, z zaangażowaniem uczestniczyli w zabawach słownych, uczyli się poszanowania książek a miła atmosfera panująca na zajęciach i lekcjach bibliotecznych integrowała uczniów. W starszych klasach były przeprowadzone przez nauczyciela biblioteki szkolnej godziny literackie na temat: Jan Kochanowski – ojciec poezji polskiej, podczas których uczniowie wirtualnie zwiedzali Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, wysłuchali głośnego czytania wybranych fraszek” oraz brali udział w quizie „Co wiem o Kochanowskim?”. Promowanie i budowanie kultury czytania wśród dzieci i młodzieży jest szczególnie ważnym zadaniem szkoły. Osoby, które chętnie czytają w młodym wieku, sięgają po książki również w dorosłym życiu. Dlatego warto podejmować jak najwięcej działań, służących rozwijaniu kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.
Grażyna Sajnóg
Beata Bartkiewicz