Narodowe Czytanie w PSP w Kazanowie
W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w Polsce 7 września. W naszej szkole obchody Narodowego Czytania miały miejsce 6 września. Wydarzenie to, odbywające się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, ma na celu popularyzację klasyki polskiej literatury i podtrzymywanie tradycji wspólnego czytania, które nie tylko edukuje, ale także integruje społeczeństwo. Tegoroczną lekturą był „Kordian” Juliusza Słowackiego.
W 13. odsłonie Narodowego Czytania wzięli udział uczniowie klas 0-VIII. Spotkanie rozpoczął wicedyrektor szkoły pan Michał Pawlik, który powitał uczniów i nauczycieli a następnie zapoznał społeczność szkolną z listem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski” – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Zanim fragment „Kordiana” został przeczytany, pani Grażyna Sajnóg zapoznała dzieci i młodzież z postacią Juliusza Słowackiego a także przedstawiła krótki rys historyczny czasów, w których tworzył ten znakomity poeta. Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara.
Jako pierwszy, wybrany fragment „Kordiana”, przeczytał wicedyrektor szkoły pan Michał Pawlik. W gronie nauczycielek, które czytały kolejne wersy tego utworu były: pani Beata Bartkiewicz – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, pani Beata Rusin – nauczyciel historii oraz koordynatorka akcji pani Grażyna Sajnóg – nauczyciel biblioteki szkolnej.
Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury. Ideą tego wyjątkowego wydarzenia jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.
mgr Grażyna Sajnóg
Nauczyciel biblioteki szkolnej