„Hejtowi mówimy NIE!” – Kinga Zawodnik w PSP w Kazanowie
W dniu 2 października do naszej szkoły zawitała pani Kinga Zawodnik. Aktorka, prezenterka i influencerka jest autorką projektu Stop Hejt!. Do Kazanowa przybyła dzięki staraniom przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Anny Koneckiej-Pająk, aby porozmawiać z uczniami o zjawisku hejtu w Internecie.
Kinga Zawodnik jest znana jako prezenterka prowadzącą programy „Pierwszy raz Kingi”, „Dieta czy cud” oraz „Gadżet show” emitowane w TVN Style i Zoom TV, jak również aktorka serialu „Lombard. Życie pod Zastaw”. Podczas spotkania z naszymi uczniami podzieliła się krótką historią swoich lat szkolnych, kiedy spotkała się z nietolerancją, agresją i przemocą ze względu na swoją otyłość. Opowiedziała, także o współczesnym rodzaju przemocy – hejtem, z którym nadal przychodzi jej się mierzyć w sieci.
W formie warsztatów, z wykorzystaniem interesujących metod i rekwizytów, pani Kinga wyjaśniła dzieciom i młodzieży, z czego wynika zjawisko hejtu i kim są internetowi „wyśmiewacze”, uświadomiła zebranym, że nikt nie jest anonimowy w Internecie. Podczas angażujących zadań pozwoliła uczniom wczuć się zarówno w oprawcę, jak i w ofiarę, poznać emocje, jakie wywołuje hejt i w jaki sposób rani ludzkie uczucia. W obrazowy sposób przedstawiła uczniom fakt, że za profilami internetowymi kryją się prawdziwi ludzie, którzy zasługują na szacunek. Z pomocą uczniów zaprezentowała, gdzie należy szukać pomocy, gdy dzieje nam się krzywda. Na koniec spotkania był czas na autografy i zdjęcia pamiątkowe, z których część można obejrzeć w GALERII.
W czasach, w których młodzi ludzie dużą część życia spędzają w świecie wirtualnym, powoli zatraca się umiejętność budowania relacji z drugim człowiekiem. Umiejętność wyrażania swoich uczuć zastępuje się kolorowymi emotkami, rozmowę esemesami, a swoją opinię łatwiej napisać anonimowo w komentarzu niż powiedzieć drugiej osobie twarzą w twarz. Dlatego takie spotkania, podczas których można „zbić piątkę” z dyrektorem, powiedzieć coś miłego koleżance czy obdarzyć nauczyciela promiennym uśmiechem, są ważne. Pani Kinga Zawodnik nie tylko dokłada swoją cegiełkę do budowania świadomości na temat cyberprzemocy, ale także motywuje młodzież i dzieci do rozmawiania o swoich uczuciach, dbania o budowanie właściwych relacji oraz wzmacniania poczucia własnej wartości i pewności siebie.
Michał Pawlik