Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Wisława Szymborska – jedna z najwybitniejszych polskich poetek, która za swoją twórczość otrzymała Nagrodę Nobla, nazwała czytanie „najpiękniejszą zabawą jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Bolesław Prus – polski pisarz określał czytanie „nowym zmysłem”.
Kartezjusz – francuski filozof, matematyk i fizyk pisał, że „czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”.
Czy można się z tymi słowami nie zgodzić?
Wszystkie te sentencje o czytaniu, są jak najbardziej aktualne. W dobie pandemii koronawirusa „Książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji”.
23 kwietnia przypada ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim (przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego). W tym roku Światową Stolicą Książki jest Tbilisi (Gruzja).
„W sytuacji, gdy w rok od wybuchu pandemii większość szkół na całym świecie jest częściowo lub całkowicie zamknięta, co drugi młody człowiek nie ma dostępu do jakiejkolwiek zorganizowanej formy edukacji, a wszyscy ludzie zmuszeni są ograniczać czas spędzany poza murami własnego mieszkania, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności” – napisano na stronie Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Jak oceniono, „czas ten zdaje się wyjątkowo sprzyjać lekturze – zarówno indywidualnej, dla własnej przyjemności, jak i wspólnemu czytaniu z bliskimi, przede wszystkim zaś z dziećmi, u których w ten sposób wykształca się nawyk czytania przez całe życie”. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest okazją do dyskusji na różne tematy związane nie tylko z wydawnictwami, prawami autorskimi, ale także z książką jako źródłem wartości i wiedzy, a także skarbnicą dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej.
Pomysł organizacji tego święta zrodził się w 1926 r. w Katalonii. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Ten prezent to pomysł, na który na początku XX wieku wpadł słynny lokalny wydawca.
Drodzy Czytelnicy!
Najmłodszych czytelników z klas ,,0” – III serdecznie zapraszam od poniedziałku do biblioteki szkolnej, w której na pewno znajdziecie wiele ciekawych pozycji książkowych zakupionych w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Starsi uczniowie z klas IV – VIII mogą wspólnie z rodziną pielęgnować tradycje związane z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Czas spędzany w domu można zorganizować na wiele sposobów. Ciekawym pomysłem może być wspólne głośne czytanie literatury pięknej, literatury popularnonaukowej, przypomnienie sobie ulubionych książek, również tych, po które nie sięgaliście od wielu lat.
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iOS.
https://www.empik.com/czas-w-domu
Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków.
Serdecznie pozdrawiam
Nauczyciel biblioteki szkolnej
Grażyna Sajnóg