LITERACCY PATRONI ROKU 2021 – uczczenie ich pamięci w PSP w Kazanowie
Rok 2021 został ogłoszony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida oraz Stanisława Lema. Taki wybór patronów nie jest przypadkowy. Wiążą się z nim rocznice i wydarzenia literackie. Każda z tych postaci zasługuje na indywidualne przywołanie, ukazanie życiowego dorobku i szczególnych zasług.
Z tej okazji w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania (29 września) na lekcjach języka polskiego młodzież klas VII i VIII głośno czytała fragmenty książek science fiction Stanisława Lema pt. „Cyberiada” i ,,Opowieści o pilocie Pirxie”. Głośne czytanie było dobrą okazją do integracji grupy klasowej a także propagowania twórczości tego genialnego pisarza.
W październiku biblioteka szkolna i nauczyciele języka polskiego zorganizowali konkurs recytatorski „W kręgu poezji Norwida, Baczyńskiego i Różewicza”. Celem tego przedsięwzięcia było upamiętnienie sylwetek i twórczości tych Wielkich Polaków. W konkursie uczestniczyło 10 uczniów z klas V b i VII a. Recytatorzy prezentowali wybrany przez siebie wiersz. Jury w składzie: p. Ewa Chmielewska – przewodnicząca, p. Grażyna Sajnóg – członek oraz p. Agnieszka Bartosik – członek, miało trudności z wyłonieniem laureatów, gdyż poziom recytacji był bardzo wysoki. Wszystkim uczestnikom gratulujemy występu!

Laureaci konkursu:
I miejsce Mateusz Dusiński klasa VII a
ex aequo Michał Rzepa klasa VII a
II miejsce Maja Wasik klasa VII a
III miejsce Gabriela Szymańska klasa V b
Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcy z rąk wicedyrektor szkoły pani Bożeny Tyburskiej otrzymali nagrody książkowe podczas poranka literackiego, który odbył się w naszej szkole w dniu 04.11.2021 roku.
Poranek literacki poświęcony był wyjątkowym postaciom. Są to bowiem patroni literaccy 2021 roku, których w minionym roku ustanowił ustawą Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Są nimi: Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Różewicz, Krzysztof Kamil Baczyński i Stanisław Lem. Kunszt literacki tych wybitnych poetów i pisarzy oraz waga i zasięg ich twórczości, wykracza daleko poza granice polskiej literatury i jest częścią literatury światowej. Dlatego też p. Ewa Chmielewska, p. Grażyna Sajnóg oraz p. Michał Pawlik postanowili przybliżyć sylwetki i dokonania tych genialnych twórców społeczności szkolnej. Ciekawostki z życia literatów przedstawili uczniowie z klasy VIII b Wiktoria Nowak oraz Jakub Wójtowicz. Poranek literacki uświetnili swoją recytacją w/w zwycięzcy konkursu „W kręgu poezji Norwida, Baczyńskiego i Różewicza”. Występ był okraszony muzyką Chopina, poezją śpiewaną Baczyńskiego oraz czytanymi fragmentami „Solaris” Stanisława Lema w wykonaniu aktora Roberta Więckiewicza (online).
Poranek literacki przybliżył uczniom sylwetki i twórczość tych wielkich Polaków i przyczynił się do propagowania czytelnictwa w naszej szkole.
Poniżej przedstawiam sylwetki „PATRONÓW LITERACKICH ROKU 2021” i zapraszam do jeszcze bliższego poznania tych niezwykłych osobowości i ich twórczości.

Stanisław Lem (1921- 2006)
Pisarz uznany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie „w swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” – głosi tekst uchwały. Najpopularniejsze książki pisarza: „Solaris”, „Bajki robotów’’, „Opowieści o pilocie Pirxie”, „Cyberiada”, „Powrót z gwiazd”.

Cyprian Kamil Norwid (1821 – 1883)
W 2021 roku swoje 200. urodziny obchodził Cyprian Kamil Norwid. Ten poeta, dramatopisarz i artysta w swojej twórczości w uzasadnieniu uchwały został doceniony za „twórczy wkład w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę”.Często uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznych. Napisał następujące liryki: „Bema pamięci żałobny rapsod”, ,,Moja ojczyzna”, „Pieśń o ziemi naszej”, „Moja piosnka (Do kraju tego…)”.

Krzysztof Kamil Baczyński (1921 – 1944)
Krzysztof Kamil Baczyński jako kolejnym patronem roku2021. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, którzy także zostali podkreśleni w uchwale. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.” Najpopularniejsze wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego:
- „Miłość”
- „Pieśń o szczęściu”
- „Elegia o chłopcu polskim”
- „Jesień to gwiazdy…”
- „Astronomia”
- „Drzewa”
- „Pokolenie”(Wiatr drzewa spienia)
- „Niebo złote ci otworzę”
Tadeusz Różewicz (1921 – 2014)

Tadeusz Różewicz (1921 – 2014)
Do grona patronów należy również Tadeusz Różewicz, wybitny polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, głęboko związany z losem pokolenia wojennego, baczny obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. W uchwale napisano „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską”. Najpopularniejsze wiersze Tadeusza Różewicza
- „Ocalony”
- „Lament”
- „Bursztynowy ptaszek”
- „Róża”
- „Zostawcie nas”
- „Bez”
- „Warkoczyk”
- „Kasztan”
Nasza biblioteka szkolna czeka na wszystkich Czytelników z bogatą ofertą literatury patronów roku 2021.
Zapraszamy do Galerii zdjęć!
Nauczyciel biblioteki szkolnej
Grażyna Sajnóg