Przemoc niejedno ma imię – CYBERPRZEMOC
W bieżącym roku szkolnym w ramach „ Dni bez przemocy” szczególną uwagę zwróciliśmy na bardzo powszechne i nasilające się dziś zjawisko – CYBERPRZEMOC.

Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych, telefonów i Internetu. Rosnąca rola tego ostatniego w życiu młodych ludzi zmusza do podejmowania wielu działań zapobiegających zagrożeniom. Czas nauki zdalnej sprzyjał wzmacnianiu niepożądanych nawyków.
Uczniowie na zajęciach komputerowych, lekcjach wychowawczych oraz warsztatach uwrażliwiani byli na krzywdę drugiego człowieka, poczucie zagrożenia.

Celem przeprowadzanej przez nas akcji było uświadamianie uczniom istoty problemu, jak również i konsekwencji, które dotykają ofiarę i sprawcę. Szczególną uwagę uczniów, staraliśmy się zwrócić na reagowanie na niebezpieczne sytuacje, by wiedzieli gdzie szukać pomocy. Dzieci dowiedziały się również jak należy się zachowywać by nie paść ofiarą cyberprzemocy i jak zachowywać się w przypadku bycia jej świadkiem. Na lekcjach informatyki uczniowie zapoznani byli z filmem : „Niebezpieczne zachowania i zagrożenia w sieci cz 1” oraz „Gdzie jest Mimi?”.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy chętnie brali udział w dyskusjach oraz prezentacjach. W trakcie zajęć warsztatowych uczniowie wykonywali ćwiczenia, definiowali pojęcie przemocy oraz wypracowywali reguły bezpiecznego korzystania z sieci. Zaangażowali się również w tworzenie gazetki, plakatów i haseł. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystane były materiały edukacyjne ze strony: https://www.cyfrowobezpieczni.pl
Więcej zdjęć: w Galerii!
Joanna Rzeźnik
Agnieszka Bartosik
Dariusz Tkaczyk