Informacja nauczyciela biblioteki szkolnej
Drodzy Uczniowie !
Witam Was bardzo serdecznie.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że musimy mierzyć się dziś z trudną rzeczywistością. Zmusiła uczniów do pozostania w domach, ale to nie znaczy, że musi to być czas przepełniony nudą i pesymizmem. Wystarczy trochę chęci, odrobinę czasu, a z pewnością każdy z Was lub z pomocą Rodzica znajdzie coś ciekawego do przeczytania. W tym trudnym czasie, chciałam serdecznie zaprosić Was do korzystania z alternatywnych źródeł pozyskiwania książek. Takie możliwości daje nam Internet. Na czas zamknięcia szkół, zachęcam Was do przeglądania stron internetowych, gdzie można znaleźć darmowe ebooki.
Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków.
Link dla uczniów klasy III – treść książki Czesława Centkiewicza pt. „Anaruk Chłopiec z Grenlandii” http://spslupia.cal24.pl/dlaucznia/anaruk.pdf
Jest to strona adresowana dla najmłodszych dzieci. Znajdujące się tam bajki, to wyjątkowe utwory adresowane dla dzieci, głownie w wieku od 3 do 8 lat. Celem stworzenia strony z bajkami audio, które opierają swoją fabułę na znanych baśniach i bajkach jest rozwój wyobraźni a także uspokojenie dziecka na podstawie starannej wizualizacji dźwiękowej. Każda bajka jest formą słuchowiska, w której główną rolę odgrywają bohaterowie oraz dźwięk.
Serwis przyjazny dzieciom. Znajdują się tam edukacyjne zabawy, bajki, wiersze dla dzieci w wieku przedszkolnym. Różnorodność i atrakcyjność wykorzystanych form (zabawy, piosenki, kolorowanki, kreatory, bajki, słuchowiska, wiersze do czytania) z pewnością zainteresują dzieci oraz sprawią, że nauka będzie dla nich miła i przyjemna. Szczególny akcent położony jest na interakcję.
https://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg/videos
BAJKOWISKO – bajki do słuchania dla dzieci. Bajki za sprawą wyjątkowych ilustracji i cudownych głosów lektorów przeniosą Was w świat fantazji i literatury.
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa – podstawowe źródło bezpłatnych lektur szkolnych dla uczniów i nauczycieli. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (na smartfony Android i iPhone).
Portal internetowy, na którym dostępna jest większość lektur szkolnych znajdujących się w domenie publicznej. Użytkownicy w łatwy i przyjazny sposób mogą zapoznać się z szerokim wyborem lektur, zarówno z zasobów przeznaczonych dla szkoły podstawowej. Użytkownik może wybrać spośród kilku formatów plików, może zatem przeczytać lekturę na komputerze, na smartfonie albo na czytniku. Największą zaletą serwisu jest to, że wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta i logowania.
Znajdziecie tutaj bazę lektur. Możecie znaleźć potrzebną treść lektury bez konieczności jej drukowania. Wspólnie przyłączajmy się do akcji, aby pewnych pozycji literackich nie trzeba było powielać. Treść utworów nie jest chroniona prawem autorskim należy do domeny publicznej. Oznacza to, że można je rozpowszechniać i publikować.
Biblioteka Cyfrowa POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Zdigitalizowane i udostępniane w POLONIE zbiory każdego dnia powiększają się o nawet 2 tys. obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. W POLONIE można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne: pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki.
Drodzy Uczniowie !
Zachęcam Was do samodzielnego czytania lektur, jak również rodzinnego głośnego czytania książek. To jeden z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań czytelniczych i budowania więzi rodzinnych.
Jeśli ktoś z uczniów, chciałby się pochwalić czytaną książką, wyrazić opinię na jej temat lub będzie miał problemy z pozyskaniem książki proszę o kontakt. Mój adres mailowy: gsajnog@o2.pl
Od 9 listopada 2020 r. biblioteka będzie czynna w szkole w następujących godzinach:
Poniedziałek | 7.50 – 13.55 |
Wtorek | 7.50 – 14.45 |
Środa | 7.50 – 14.40 |
Czwartek | 7.50 – 12.55 |
Piątek | 7.50 – 12.55 |
Nauczyciel biblioteki szkolnej
Grażyna Sajnóg