Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w PSP w Kazanowie
W 2022 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada 29 września (czwartek). Data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Z tej okazji, została przygotowana na korytarzu szkoły gazetka ścienna informująca o święcie i przebiegu akcji w naszej szkole.

W tym dniu, uczniowie klas IV – VIII rozpoczynali swoje lekcje głośnym czytaniem wybranych utworów literackich przygotowane wspólnie z nauczycielem biblioteki szkolnej. Czytanie na głos wzbogaca słownictwo, pobudza wyobraźnię, rozwija myślenie a wspólne czytanie integruje również zespół klasowy.

W klasie IV uczniowie wysłuchali fragmentu książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika” czytanej przez chętne uczennice oraz panią Ewę Chmielewską. Są to opowiadania o prawdziwej historii podróżnika, który w latach trzydziestych XX wieku przemierzył Afrykę rowerem. Barwne spotkania z mieszkańcami Afryki i dziką przyrodą z pewnością zainteresowały dzieci, które są ciekawe świata.
W klasach szóstych czytana była „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, natomiast w klasach VIII uczniowie czytali fragment książki Stefana Żeromskiego pt. „Syzyfowe prace” na temat rusyfikacji młodzieży szkolnej. Uczniowie klasy VIa dodatkowo wysłuchali fragmentu książki Andrzeja Sapkowskiego pt. ,,Wiedźmin” czytanej przez wychowawcę klasy pana Michała Pawlika.

Dzieciom w klasach „0” czytała na głos nauczycielka biblioteki szkolnej. Na spotkanie przybyła z pacynką Krasnala Hałabały, która ułatwiła nawiązanie kontaktu z przedszkolakami. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania Lucyny Krzemienieckiej „O gościach co nie przyszli na ucztę” z cyklu „Z przygód Krasnala Hałabały”. Po wysłuchaniu utworu maluchy chętnie odpowiadały na zadawane przez nauczyciela pytania i aktywnie brały udział w zajęciach.
W klasach I- III również obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i był on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki przez nauczyciela biblioteki szkolnej.
Uczniowie klasy I wysłuchali fragment utworu Rafała Witka pt. „Pierwszaki z kosmosu”. Na podstawie przeczytanego fragmentu dzieci rozwiązywały quiz, który był dla nich zabawą i przyjemną intelektualną rozrywką.
Klasa II wysłuchała fragmentu książki Tove Jansson pt. „ Dolina Muminków w listopadzie”. Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny przykuło uwagę uczniów. Po wysłuchaniu utworu uczniowie odszukali na mapie Finlandię, kraj z którego pochodzi autorka znanych na całym świecie opowieści o Maminkach a także rozwiązali krzyżówkę.

Uczniowie klasy III wysłuchali utworu pt. „Jak to ze lnem było” autorstwa słynnej polskiej nowelistki i poetki, Marii Konopnickiej. To z pewnością przykład utworu z klasyki polskiej literatury dla dzieci. Książka warta jest uwagi ze względu na możliwość zapoznania dzieci, jak powstawały len i płótno. Nie można zapomnieć również o wartości wychowawczej. Złoto nie musi być żółte i lśnić by dać ludziom szczęście i bogactwo. Ten utwór jest tego dowodem.
Czytanie książek, to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom, to również budowanie silnej więzi emocjonalnej.
Dzień głośnego czytania upłynął w miłej i radosnej atmosferze i był znakomitą okazją do promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Nauczyciele mają nadzieję, że ta akcja zachęci uczniów i ich rodziców do częstego wspólnego czytania.
Nauczyciel biblioteki szkolnej
Grażyna Sajnóg