Regulamin funkcjonowania biblioteki szkolnej
Regulamin funkcjonowania biblioteki szkolnej
w Publicznej Szkole Podstawowej w Kazanowie
w trakcie epidemii COVID-19
W związku z ogłoszonym stanem epidemii koronawirusa działalność i funkcjonowanie biblioteki szkolnej uległa zmianie i ograniczeniu.
- Nauczyciel biblioteki powinien przebywać w bibliotece w maseczce i rękawiczkach ochronnych podczas wykonywania obowiązków.
- Dostosowanie godzin otwarcia biblioteki do potrzeb czytelników.
- Zapewnienie użytkownikom przed wejściem do biblioteki szkolnej środków do dezynfekcji (płyny dezynfekcyjne).
- Dopilnowanie, aby użytkownicy dezynfekowali dłonie przy wejściu, zakładali rękawice ochronne oraz posiadali ochronę zakrywającą usta i nos.
- Zachowywać bezpieczną odległość w pomieszczeniu biblioteki (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).
- Zapewnienie w miarę możliwości, wietrzenia nieklimatyzowanego pomieszczenia.
- Powierzchnie wspólne z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, poręcze, blaty, oparcia krzeseł powinny być często dezynfekowane.
- Umieszczenie w widocznym miejscu, np. przed wejściem, informacji o maksymalnej liczbie odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
- Ustawienie przesłony ochronnej (np. z pleksi) w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem (np. na biurku bibliotecznym).
- Dopilnowanie, aby użytkownicy nie przekraczali bezpiecznej odległości (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).
- Ograniczenie użytkowania księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych.
- Ograniczenie korzystania z komputerów.
- W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 u bibliotekarza mającego kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.
REALIZACJA PRZYJMOWANIA I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH PRZEZ NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA W BIBLIOTECE SZKOLNE
- Biblioteka Narodowa rekomenduje okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach: na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny do 72 godzin (trzy doby); tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin.
- Przyjęte od użytkowników książki (lektury, podręczniki) będą odłożone na okres minimum 3 dni do pudeł, na wydzielone stoliki oraz półki.
- Odizolowane egzemplarze będą oznaczone datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny.
- Po okresie kwarantanny zostaną włączone książki do użytkowania.
- W trakcie wykonywania tych prac nauczyciel jest zobowiązany mieć maseczkę oraz rękawiczki.
- Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.
- Książek zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi.
- Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.
- Nie ma wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism.
- Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniu zamkniętym.
- Książki(oprócz podręczników) będą zwracane w pomieszczeniu biblioteki szkolnej. Zwracane egzemplarze będą przechowywane w pudłach ustawionych na podłodze.
- Jeżeli okładka foliowa na książce jest przybrudzona w znacznym stopniu, mogącym przenieść przybrudzenia na inne egzemplarze, wskazane jest wcześniejsze usunięcie takiej okładki. Po zakończeniu kwarantanny książkę można ponownie obłożyć okładką foliową.
ORGANIZACJA ZASADY ZWROTU KSIĄŻEK I PODRĘCZNIKÓW
- Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
- Wychowawca powiadamia rodziców poprzez różne kanały kontaktu o terminach zwrotów książek i podręczników oraz możliwościach ich odkupienia lub zapłacenia za książki.
- Nauczyciel bibliotekarz udostępnia rodzicom i uczniom adres email w celu kierowania zapytań o książki lub wyjaśnienia spraw dotyczących ewentualnych wypożyczeń i zwrotów.
- Przypomnienie uczniom i rodzicom zasad zwrotu wypożyczonych podręczników i książek zgodnie z zapisami regulaminów (zwrot podręczników w kompletach, usunięcie foliowych okładek, usuniecie zapisanych ołówkiem notatek, zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki – wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia).
- Za podręczniki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani dokonać zakupu nowego egzemplarza lub dokonać wpłaty w ustalonym terminie.
- Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez dyrektora, wychowawcę i nauczyciela bibliotekarza określone dni (w celu uniknięcia grupowania się osób).
- Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu podręczników powinien być w maseczce i rękawiczkach.
- Podręczniki będą oddawane przez czytelników w sali wskazanej przez dyrektora szkoły.
- Składowane książki (lektury, podręczniki)będą oznaczone datą, w której zostały przyjęte. Ułatwi to prace związane z zalecanym terminem przechowywania zbiorów w kwarantannie, a następnie ich udostępniania.
- Osoby dokonujące zwrotu książek muszą być poinformowane o określonym sposobie przekazania zbiorów, np.
- podręczniki muszą być skompletowane, czyli książki ze wszystkich przedmiotów. Ich zwrot potwierdzony będzie podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela,
- książki – lektury wszystkie wypożyczone z biblioteki w tym roku szkolnym,
- po ustaleniu terminu spotkania, nauczyciel bibliotekarz wraz z wychowawcą przeznaczą 10-15 min. na każdego ucznia np. zgodnie z numerem ucznia w dzienniku.
- Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą innych narzędzi komunikacji.