Uroczystość z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w PSP w Kazanowie
W dniu 2 lutego 2023 r. w Publicznej Szkole w Kazanowie odbyła się uroczystość szkolna poświęcona życiu i odkryciom Mikołaja Kopernika – polskiego astronoma, matematyka, lekarza, prawnika i ekonomisty.
Apel szkolny odbył się w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika, który został ustanowiony przez Senat RP z okazji 550 rocznicy urodzin wielkiego astronoma.

Mikołaj Kopernik był jednym z największych uczonych w historii astronomii. Jego dzieło o „Obrotach sfer niebieskich”, gdzie przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego zrewolucjonizowało wiedzę naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. On był tym jednym, który „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię”. Jednak kto wie, jak potoczyłyby się losy jego największego dzieła, gdyby nie uczeń wielkiego astronoma Jerzy Retyk.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły pani Aneta Szmit, która serdecznie powitała uczniów i nauczycieli zapraszając do obejrzenia apelu popularyzującego odkrycia wielkiego człowieka doby renesansu – Mikołaja Kopernika.
Głównym celem było zapoznanie uczniów z postacią wybitnego astronoma i jego odkryciami, popularyzowanie nauki oraz przedstawienie wybranych aspektów polskiej kultury i sztuki przełomu XV i XVI wieku.

Uroczystość prowadziły uczennice klasy VIb Julia Molendowska i Gabriela Szymańska, które wprowadziły społeczność szkolną w nastrój przedstawienia, prezentując krótki rys historyczny o dobie renesansu a przede wszystkim wiedzę o znakomitym astronomie.
Wplecione w scenariusz scenki dramowe przybliżyły uczniom postać Mikołaja Kopernika oraz atmosferę tamtych czasów. W postać młodego Mikołajka wcielił się Julian Woliński uczeń klasy V, który wspólnie z Anią Puton z klasy VIb, odgrywającą rolę jego mamy, wywołali wiele pozytywnych emocji. W postać dojrzałego Kopernika wcielił się Miłosz Sulima uczeń klasy VIIIa, który wystąpił w scence z Mateuszem Dusińskim (kl. VIIIa) w roli niemieckiego astronoma Jerzego Retyka, który rozpowszechniał wiedzę i dzieło Mikołaja Kopernika.

Słowo mówione uatrakcyjnił taniec dworski przygotowany przez nauczyciela wychowania fizycznego mgr Ewę Kundys. Taniec został wykonany przez uczennice naszej szkoły m.in. Maję Fiołnę, Julię Molendowską, Gabrielę Szymańską z klasy VIb, Maję Wasik i Roksanę Wolszczak z klasy VIIIa, Klaudię Wulczyńską, Milenę Senderowską oraz Wiktorię Mider z klasy VIIIb. W roli błazna pojawił się Marcel Woliński uczeń klasy VIIIa, który swoim wystąpieniem wywołał radosną atmosferę. Warto podkreślić, że błaznów w dobie renesansu można było spotkać na dworze Jagiellonów – pełnili oni istotną rolę prześmiewcy, podpowiadając władcom i możnym to, czego inni by im nie powiedzieli.
Na koniec uroczystości nauczyciel języka angielskiego mgr Michał Pawlik zaprezentował film o Koperniku, który w przystępnej formie ukazał młodym widzom postać polskiego astronoma, jego „przewrót”, który zrewolucjonizował naukę i filozofię całego świata. Uczniowie wirtualnie odwiedzili muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu a także we Fromborku, gdzie astronom prowadził obserwacje nieba.
Koordynatorem uroczystości była nauczycielka biblioteki szkolnej mgr Grażyna Sajnóg.
Uczenie się przez przeżywanie jest najbardziej skuteczną metodą pracy dydaktyczno- wychowawczej. Dlatego jest potrzeba organizowania takich uroczystości, które wyzwalają u uczniów pozytywne emocje.
Mam nadzieję, że postać Mikołaja Kopernika a także założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego wzbudziły zainteresowanie uczniów i będą oni chętniej sięgać po książki popularnonaukowe znajdujące się w naszej bibliotece szkolnej.
Nauczyciel biblioteki szkolnej
Grażyna Sajnóg